Co to znaczy, że kryzys niesie w sobie potencjał rozwojowy
Kryzys jest bardzo powszechnym zjawiskiem i może dotknąć każdego w dowolnym momencie życia.
Jak to jest jednak możliwe, aby kryzys niósł w sobie potencjał do rozwoju?
Kryzys działa jak katalizator zmian. To właśnie w sytuacjach nowych, trudnych, krytycznych, w których zawiodły dotychczasowe sposoby i strategie radzenia sobie z trudnościami zachodzi konieczność zmiany procesów myślenia i działania, w których uruchamia się potencjał wzrostu i rozwoju.

Ważne jest jednak aby pamiętać, że kryzys sam w sobie nie gwarantuje rozwoju, ale to, co w wyniku kryzysu robimy, jaki wysiłek i strategie stosujemy, by z kryzysem sobie poradzić!
Może i Ty masz doświadczenia kryzysów w swoim życiu. Ja mam za sobą wiele sytuacji kryzysowych, z których wyszłam mocniejsza, mądrzejsza i bogatsza o nowe kompetencje. U mnie te kryzysy zadziałały rozwojowo.
Czym jest więc rozwój pokryzysowy?
- To wszelkie pozytywne zmiany, jakie dokonują się w człowieku, który podejmuje próby poradzenia sobie z następstwami skrajnie trudnych wydarzeń życiowych. Efektem rozwoju pokryzysowego mogą być pozytywne zmiany w postrzeganiu siebie – wzrostu osobistej siły, a co za tym idzie wyższego poczucia własnej wartości, skuteczności i sprawczości.
- Osoby takie mają większe zaufanie do siebie oraz własnych możliwości, również w odniesieniu do wydarzeń przyszłych. Wzrasta pewność siebie, poczucie lepszego przystosowania do życia, samoświadomość.
- Osoby, które pozytywnie wyszły z kryzysu odkrywają w sobie nowe zasoby i umiejętności.
- Rozwój pokryzysowy niesie z sobą także pozytywne zmiany w relacjach z innymi ludźmi – zwiększenie współczucia i wrażliwości dla innych oraz większej chęci otwierania się na innych, poprawę w związkach z bliską rodziną, która udzielała wsparcia naturalnego a także chęć pomocy i wspierania osób, które mogą doświadczać podobnych kryzysów.
- Może także dojść do pozytywnej zmiany w filozofii życia, która staje się bardziej satysfakcjonująca i dojrzała. Pojawia się większa skłonność do doceniania codziennych, drobnych wydarzeń i doświadczenie pozytywnych zmian w spostrzeganiu wartości i priorytetów.

Wszelkie traumy, kryzysy i doświadczenia stresujące dają pewien zestaw informacji o nas samych, które utwierdzają nas w przekonaniu, że jesteśmy mocni, zdolni do pokonania trudności. Przekonanie to, łatwo jest następnie zgeneralizować na inne sytuacje, także na kryzysy, które być może pojawią się w przyszłości.
Grażyna Krenig – Psychologia biznesu, Sprzedaż, Coaching