Aktualna sytuacja, z jaką się dzisiaj mierzymy to kryzys środowiskowy.
Jest to dla nas wszystkich sytuacja trudna, generująca sporo obaw, lęków i niepewności. W związku z tym przygotowałam dla Ciebie kilka ważnych informacji, które mogą pomóc Tobie i Twoim bliskim zrozumieć reakcje emocjonalne, jakie mogą się pojawić i przetrwać ten wymagający okres.
Kryzysy środowiskowe występują wtedy, kiedy jakaś naturalna lub spowodowana przez człowieka katastrofa dotyka grupę ludzi – a dzisiaj dotyczy to każdego z nas – którzy nie z własnej winy wpadają w nurt wywołany przez katastrofę wydarzeń, które z kolei mogą mieć negatywne skutki dla wszystkich członków tej społeczności. Kryzysy takie mogą być skutkiem zjawisk naturalnych – huragany, powodzie, trzęsienia ziemi czy pożary, pochodzenia biologicznego – takiego jak epidemia, z którą się właśnie mierzymy, mogą być to kryzysy o podłożu politycznym – wojna, ubóstwo czy czystki etniczne a także związane z zapaścią gospodarczą – czyli sytuacją, której także w obecnej sytuacji się obawiamy.

Konsekwencją obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego jest nie tylko obawa przed zarażeniem koronawirusem, chorobą czy śmiercią. Pojawiają się także obawy związane z konsekwencjami zawodowo-finansowymi, politycznymi czy te związane z samotnością, wynikającą z kwarantanny.
Dodatkowo dochodzi niepewność dotycząca tego, jak długo to wszystko potrwa i jakie ostatecznie pociągnie za sobą zmiany w naszym życiu.
To wszystko oznacza, że aktualna sytuacja – kryzys środowiskowy – może prowadzić do doświadczenia u części osób kryzysu psychologicznego. Dzisiaj każdy z nas mierzy się z tą trudną sytuacją, jednak nasze reakcje na nią mogą być bardzo różne. Cześć osób może zareagować bardzo silnym stresem, część kryzysem a inne doświadczą znikomych konsekwencji psychologicznych.
To, w jaki sposób zareagujemy na tę sytuację zależy od kilku czynników. Kluczowym czynnikiem jest sposób, w jaki interpretujesz wydarzenie kryzysowe, jaki masz do tego stosunek i jakie przekonania temu towarzyszą.